9 ноември – Освещаване на Латеранската Базилика (Празник)
Латеранската Базилика в Рим е построена ок. 314 г. на Латеранския хълм от Папа Милтиад върху земя, дарена на Църквата от император Константин Велики. Посветена е на Спасителя Исус Христос, както и на Светите Йоан Кръстител и Йоан Апостол и Евангелист, затова е известна е като „Сан Джованни ин Латерано“. Тя е Катедрала на Папата като Епископ на Рим, като е наричана и „Майка на всички Църкви в Града и в света“. Празникът на Латеранската Базилика е знак за единството на вселенската Църква със своя предстоятел – Римския Първосвещеник.
Думи на Папа Бенедикт XVI преди молитвата „Angelus“ – площад „Свети Петър“ във Ватикана, 9 ноември 2008 г.
Скъпи братя и сестри!
Литургията днес чества Освещаването на Латеранската Базилика, наричана „Майка и Глава на всички Църкви в Града и в света“. И наистина, тази Базилика е първата, построена след едикта на император Константин, който през 313 г. предоставя на християните свободата да изповядват своята религия. Същият император дарява на Папа Милтиад древното имение на фамилията Латерани и издига там Базилика, Баптистерий и Патриархий, тоест резиденция на Епископа на Рим, където Папите живеят до авиньонския период. Освещаването на Базиликата е извършено от Папа Силвестър ок. 324 г. и храмът е посветен на Пресветия Спасител; едва след VI в. биват добавени имената на Светите Йоан Кръстител и Йоан Евангелист, от които произлиза известното днес название на Базиликата. В началото този празник е отбелязван единствено в град Рим. След това, от 1565 г., той се разпространява във всички Църкви от римски обряд. По този начин, почитайки свещеното здание, намерението е да се изрази любов и почит към Римската Църква, която, както отбелязва Свети Игнатий Антиохийски, „предстоятелства в любовта“ цялата католическа общност (Ai Romani, 1, 1).
Божието Слово на това тържество припомня една основна истина: храмът от тухли е символ на живата Църква, на християнската общност, която още Апостолите Петър и Павел в посланията си виждат като „духовно здание“, построено от Бога с „живи камъни“, които са християните, върху единствената основа, която е Исус Христос, сравнен на Свой ред с „крайъгълен камък“ (ср. 1 Кор. 3, 9-11.16-17; 1 Петър 2, 4-8; Еф. 2, 20-22). „Братя, вие сте Божие здание“, пише Свети Павел, и добавя: „Свят е Божият храм, а този храм сте вие“ (1 Кор. 3, 9в. 17). Красотата и хармонията на църквите, предназначени да въздават хвала на Бога, кани и нас, човешките същества, ограничени и грешници, да се обърнем, за да формираме „космос“ – добре изградена конструкция, в тясно общение с Исус, Който е истинската Светая Светих. Това се осъществява по върховен начин в литургичната Евхаристия, в която „eccles?a“ – тоест общността на кръстените, се обединява, за да слуша Божието Слово и да се храни с Тялото и Кръвта Христови. Около тази двойна трапеза Църквата от живи камъни се изгражда в истината и в любовта и вътрешно е оформена от Светия Дух, като се преобразява в онова, което получава – като се уподобява все повече на Своя Господ Исус Христос. Така самата тя, ако живее в истинско и братско единство, става духовна жертва, угодна на Бога.
Скъпи приятели, днешният празник чества една винаги актуална тайна: че Бог желае да си изгради в света духовен храм, общност, която да Го почита в дух и истина (ср. Йоан 4, 23-24). Но този празник ни напомня и значението на материалните здания, в които общностите се събират, за да въздават хвала на Бога. Затова всяка общност е длъжна да пази грижливо своите свещени здания, които са безценно религиозно и историческо наследство. Ето защо да призоваваме застъпничеството на Пресвета Дева Мария, за да ни помага да станем, като нея, „дом Божи“, жив храм на Неговата любов.
източник: https://catholicvt.net/ (сайт на католическата енория Велико Търново)