31 юли – Свети Игнатий от Лойола

31 юли – Свети Игнатий де Лойола, Свещеник (Възпоминание)

 

Свети Игнатий е роден ок. 1491 г. в рицарско семейство от баски произход в Аспеития (Испания). Като млад постъпва на служба в армията. Преживява обръщане, когато, получил тежка рана, прочита в болницата някои християнски книги. Тогава решава да се посвети изцяло на Бога. През 1528 г. пристига в Париж,  където учи богословие и през 1534 г. заедно с няколко свои последователи поставя началото на Обществото на Исус (Ордена на Йезуитите). През 1537 г. е ръкоположен за свещеник във Венеция, а през 1540 г. Папа Павел III утвърждава новосъздадения Орден. Свети Игнатий, избран за пръв Генерал на Ордена, умира в Рим на 31 юли 1556 г., оставяйки на своите събратя „Конституции“ на Обществото им, както и скъпоценни „Духовни упражнения“ – плод на изключителния му духовен опит. През 1622 г. е канонизиран от Папа Григорий XV.

 

Из „Деяния“, събрани от Лудовико Консалво от устата на Свети Игнатий

(Гл. I, 5-9; Acta SS. Iulii, 7, 1868, 677)

Бидейки страстен читател на романи и на всякакви фантастични писания за чудните приключения на прочути личности, когато почувствал, че е на път да оздравее, Игнатий поискал да му дадат нещо за четене, за да убива времето си. Но в къщата, където бил настанен, нямоло такива книги, затова му дали две, озаглавени „Животът на Христос“ и „Антология на светците“ – и двете на майчиния му език.

Започнал да ги чете и препрочита, и постепенно, докато усвоявал съдържанието им, чувствал как в него се засилва интересът към разглежданите от тях теми. Често обаче умът му се връщал към онзи измислен свят, описан в четивата, четени от него преди. Но в тази сложна игра на неговите търсения навлязло действието на милосърдния Бог.

И така, докато четял живота на Христос, нашия Господ, и на светците, размишлявал в себе си и си задавал въпроси: „А ако и аз извърша онова, което е направил Свети Франциск? А ако и аз последвам примера на Свети Доминик?“ Тези размисли траели понякога доста дълго, редувайки се с мисли със светски характер. Тази смяна на душевните му състояния продължила дълго време. Но между първите и вторите имало голяма разлика. Когато си мислел за светски неща, изпитвал голямо удоволствие; но веднага след като, уморен, оставял тези мисли, се чувствал тъжен и неудовлетворен. Но когато си представял, че споделя строгия начин на живот, воден от светците, тогава не само изпитвал удоволствие, докато мислел за това, а радостта му не го напускала и после.

Той обаче не си давал сметка, нито обръщал внимание на тази разлика, докато един ден не се отворили очите на разума му и не започнал да размишлява внимателно над вътрешните си преживявания, които му причинявали тъга, и над онези, които му носели радост.

Това била първата му медитация върху духовните неща. Впоследствие, напредвайки в духовните упражнения, си дал сметка, че именно тогава е започнал да разбира нещата, на които по-късно учел своите ученици относно различията на духовете.

 

 

източник: https://catholicvt.net/ (сайт на католическата енория Велико Търново)

 

 

XXX седмица год. II понеделник

 

ПЪРВО ЧЕТИВO

Четене от посланието на Свети Павел Апостол до ефесяни   4,32-5,8

Братя:

Бъдете един към друг добри, състрадателни, прощавайки си един на друг, както и Бог ви прости в Христа.

И тъй, бъдете подражатели на Бога, като чеда възлюбени, и живейте в любов, както и Христос ни възлюби и за нас предаде Себе Си принос и жертва Богу за приятно благоухание.

А блудство и всяка нечистота или користолюбие дори и да се не споменават между вас, както прилича на светии; нито пък срамни и празни думи и смехории, които са неприлични, а наопаки да се чува благодарение.

Защото това трябва да знаете, че никой блудник, или нечист, или користолюбив, който е идолослужител, няма наследство в царството на Христа и Бога. Никой да ви не прелъстява с празни думи, защото заради всичко това дохожда гневът Божи върху синовете на неверието. И тъй, не ставайте техни съучастници.

Вие бяхте някога в тъмница, а сега сте светлина в Господа: постъпвайте като чеда на светлината.

Това е Божие слово.

 

ОТПЕВЕН ПСАЛОМ                (Пс 1,1-2.3.4 и 6)

О Да бъдем подражатели на Бога, като възлюбени чеда.

 

Блажен е онзи човек, който не отива в събранието на нечестивци, в пътя на грешници не стои, и в сборището на развратители не седи; а в закона на Господа е волята му, и върху Неговия закон той размишлява денем и нощем. О

И ще бъде като дърво, посадено край водни потоци, което дава плода си в свое време; и чийто лист не вехне, и във всичко, що върши, ще успее. О

Не тъй са нечестивците, не тъй, но те са като прах, що вятърът измита. Защото Господ знае пътя на праведните, а пътят на нечестивците ще погине.  О

 

АЛИЛУЯ

О Алилуя. Твоето слово, Господи, е истина; освети ни с исти. О Алилуя.

 

ЕВАНГЕЛИЕ

+ Четене от светото Евангелие според Лука (13,10-17)

В онова време:

Една събота Исус поучаваше в тяхната синагога. И ето, една жена с немощен дух от осемнадесет години; тя беше прегърбена и не можеше никак да се изправи.

Като я видя Исус, повика я и рече й: „Жено, освобождаваш се от недъга си!“ И сложи ръцете си върху нея, и тя веднага се изправи и славеше Бога.

При това началникът на синагогата, негодувайки, задето Исус в събота изцери, заговори и рече на народа: „Шест дена има, през които трябва да се работи; в тях дохождайте и се лекувайте, а не в съботен ден.“

Господ му отговори и рече: „Лицемерецо, не отвързва ли всеки от вас вола си или осела си от яслите в събота? И не води ли ги да ги пои? А тая дъщеря Авраамова, която Сатаната е свързал, ето вече осемнадесет години, не биваше ли да се освободи от тия връзки в съботен ден?“

И когато Той говореше това, всички, които бяха против Него, изпитваха срам, а целият народ се радваше за всички славни дела, вършени от Него.

Това е слово Господне.