21 юни – Свети Алойзий Гонзага

21 юни – Свети Алойзий Гонзага, Монах (Възпоминание)

 

Свети Алойзий Гонзага е роден на 19 март 1568 г. в Кастильоне делле Стивиере, близо до Мантуа (Италия). Първороден син е на маркиз Феранте Гонзага, от управляващата фамилия на Мантуа, и на Марта, от рода на графовете Тана ди Киера. Баща му очаква Алойзий да се посвети на военна и дворцова кариера, затова младежът прекарва две години като паж в двора на испанския крал Филип II, където получава много добро образование. Верен на полученото от Бога призвание, 17-годишен постъпва в Ордена на Отците Йезуити, като се отказва от наследството и титлата си. Като студент в Рим се отличава с изключителна набожност и стремеж към свят живот. По време на страшната чумна епидемия в Рим от 1590-1591 г. всеотдайно помага на застрашените от заразата. Заразява се от един болен, когото пренася до болницата, и умира на 21 юни 1591 г., едва 23-годишен. През 1726 г. е провъзгласен за светец от папа Бенедикт XIII.Мощите му се намират в църквата „Св. Игнаций де Лойола“ в Рим.

 

Из „Писмо до майката“ на Свети Алойзий Гонзага

( Acta SS., юни, 5, 878)

Призовавам над тебе, Господарке моя, дара на Светия Дух и безкрайната утеха. Когато ми донесоха писмото ти, аз се намирах още в това място на мъртъвци. Но да не се отчайваме и да насочим надеждите си към небето, където ще възхваляваме вечния Бог в земята на живите. Колкото до мен, отдавна съм копнял да се намеря там и искрено съм се надявал вече да съм се отправил нататък.

Любовта се състои, както казва свети Павел, в това, „да се радваме с онези, които се радват, и да плачем с онези, които плачат“. Затова, благородна майко, трябва да се радваш много, защото заради твоите заслуги Бог ми посочва истинското щастие и ме освобождава от страха, че ще го изгубя. Ще споделя с тебе, благородна Госпожо, че, размишлявайки за Божията доброта -безкрайно и бездънно море, – умът ми се губеше. Не успявам да проумея как Господ гледа на моето малко и кратко усилие, как ме дарява с вечния покой, как ме кани към онова щастие, което недостатъчно усърдно съм търсил досега и предлага на мен, който съм пролял толкова малко сълзи за това, съкровището, което е венец на много по-големи усилия и плач.

Благородна Госпожо, пази се да не оскърбиш безкрайната Божия доброта, като оплакваш като че е мъртъв онзи, който е жив пред лицето на Бога и със своето застъпничество може да помогне на твоите нужди много повече, отколкото в този живот.

Раздялата ни няма да е дълга. Ще се видим отново в небето и, присъединени заедно към Автора на нашето спасение, ще се радваме на безсмъртните радости, като Го хвалим с цялата способност на душата за това и като възпяваме безкрайно Неговите благодати. Той ни отнема онова, което вече ни е дал, само за да го премести на по-сигурно и по-защитено място и за да ни украси с онези блага, които самите ние ще изберем.

Казах тези неща, само за да се подчиня на горещото ми желание ти, благородна Госпожо, и цялото ни семейство, да приемете моето заминаване като радостно събитие. А ти продължавай да ме подкрепяш с майчиния си благослов, докато съм в морето на път към пристанището на всички мои надежди. Предпочетох да ти пиша, защото не ми е останало нищо друго, с което да изразя по по-ясен начин любовта и уважението, които, като син, дължа на моята майка.

 

източник: https://catholicvt.net/ (сайт на католическата енория Велико Търново)

 

 

XXX седмица год. II понеделник

 

ПЪРВО ЧЕТИВO

Четене от посланието на Свети Павел Апостол до ефесяни   4,32-5,8

Братя:

Бъдете един към друг добри, състрадателни, прощавайки си един на друг, както и Бог ви прости в Христа.

И тъй, бъдете подражатели на Бога, като чеда възлюбени, и живейте в любов, както и Христос ни възлюби и за нас предаде Себе Си принос и жертва Богу за приятно благоухание.

А блудство и всяка нечистота или користолюбие дори и да се не споменават между вас, както прилича на светии; нито пък срамни и празни думи и смехории, които са неприлични, а наопаки да се чува благодарение.

Защото това трябва да знаете, че никой блудник, или нечист, или користолюбив, който е идолослужител, няма наследство в царството на Христа и Бога. Никой да ви не прелъстява с празни думи, защото заради всичко това дохожда гневът Божи върху синовете на неверието. И тъй, не ставайте техни съучастници.

Вие бяхте някога в тъмница, а сега сте светлина в Господа: постъпвайте като чеда на светлината.

Това е Божие слово.

 

ОТПЕВЕН ПСАЛОМ                (Пс 1,1-2.3.4 и 6)

О Да бъдем подражатели на Бога, като възлюбени чеда.

 

Блажен е онзи човек, който не отива в събранието на нечестивци, в пътя на грешници не стои, и в сборището на развратители не седи; а в закона на Господа е волята му, и върху Неговия закон той размишлява денем и нощем. О

И ще бъде като дърво, посадено край водни потоци, което дава плода си в свое време; и чийто лист не вехне, и във всичко, що върши, ще успее. О

Не тъй са нечестивците, не тъй, но те са като прах, що вятърът измита. Защото Господ знае пътя на праведните, а пътят на нечестивците ще погине.  О

 

АЛИЛУЯ

О Алилуя. Твоето слово, Господи, е истина; освети ни с исти. О Алилуя.

 

ЕВАНГЕЛИЕ

+ Четене от светото Евангелие според Лука (13,10-17)

В онова време:

Една събота Исус поучаваше в тяхната синагога. И ето, една жена с немощен дух от осемнадесет години; тя беше прегърбена и не можеше никак да се изправи.

Като я видя Исус, повика я и рече й: „Жено, освобождаваш се от недъга си!“ И сложи ръцете си върху нея, и тя веднага се изправи и славеше Бога.

При това началникът на синагогата, негодувайки, задето Исус в събота изцери, заговори и рече на народа: „Шест дена има, през които трябва да се работи; в тях дохождайте и се лекувайте, а не в съботен ден.“

Господ му отговори и рече: „Лицемерецо, не отвързва ли всеки от вас вола си или осела си от яслите в събота? И не води ли ги да ги пои? А тая дъщеря Авраамова, която Сатаната е свързал, ето вече осемнадесет години, не биваше ли да се освободи от тия връзки в съботен ден?“

И когато Той говореше това, всички, които бяха против Него, изпитваха срам, а целият народ се радваше за всички славни дела, вършени от Него.

Това е слово Господне.