16 септември – Св. Св. Мъченици Корнелий, Папа и Киприан, Епископ (Възпоминание)
Свети Корнелий е роден в Рим, в патрицианско семейство. През 251 г., след жестоките антихристиянски гонения при император Деций, е избран за папа. Понтификатът му е смутен от схизма, предизвикана от римския свещеник Новациан, обвиняващ папата в слабост. Корнелий е подкрепен от много епископи, сред които и влиятелния епископ на Картаген – Св. Киприан. През 253 г. папа Корнелий е изпратен от римските власти на заточение в Центумцеле (дн. Чивитавекия), където той скоро умира. Църквата го почита като мъченик, заедно със Св. Киприан.
Свети Киприан е роден ок. 210 г. в езическо семейство в Картаген (Римска Северна Африка). Ок. 245 г. се обръща в християнството, а през 249 г. е избран за епископ на родния си град. Прочут е с ценните си богословски творби. Подкрепя папа Корнелий срещу противниците му в Рим. По време на гоненията срещу християните при император Валериан е обезглавен в Картаген на 14 септември 258 г.
Из „Послания“ на Свети Киприан, Епископ и Мъченик
(Послание 60, 1-2.5; CSEL, 3, 691-692.694-695)
Киприан до Корнелий, брат в епископството,
Познаваме, възлюбени брате, твоята вяра, тоята сила и откритото ти свидетелство. Всичко това е много почитано от мен и голяма радост е за мен да се смятам за твой съратник и другар в твоите заслуги и дела.
Тъй както Църквата е една, така и любовта е неделима, и единствена и неразделна е хармонията на сърцата; когато като свещеник отправям хвалебствия към друг свещеник, как да не се радвам, като че това е прослава за самия мене?
И като брат, как да не се чувствам щастлив заради радостта на моите братя?
Не можете да си представите ликуването и голямата радост, която почувствахме тук, когато научихме за толкова хубавите неща и познахме претърпените от вас изпитания. Ти си стоял начело на братята в изповядването на вярата, и изповядването на водача се е потвърдило още повече от изповядването на братята. Така, докато си предшествал другите по пътя на вярата, ти си спечелил много другари за същата слава, и когато си се показал готов да изповядаш вярата пръв и от името на всички, ти си подтикнал целия народ да изповяда същата вяра. Така че за нас е невъзможно да решим какво да възхваляваме повече във вас: дали твоята решителна и непоклатима вяра, или неделимата любов на братята. Във всичко се е проявила в пълния си блясък смелостта ти на епископ, поставен начело на народа си, както и се е разкрила по бляскав и великолепен начин верността на народа, в пълна солидарност със своя епископ. Във ваше лице цялата Римска Църква е дала своето прекрасно свидетелство, изцяло единна, с един само дух и в едиин само глас.
Така е заблестяла, възлюбени брате, вярата, която апостолът е виждал и е възхвалявал във вашата общност. Още тогава той е предвиждал и пророчески е отбелязвал вашата смелост и непоколебимата ви сила. Още тогава е признавал заслугите, с които вие сте се прославили. Възхвалявал е стореното от отците, имайки предвид делата на синовете. С вашето пълно единомислие, с вашата сила, вие дадохте на всички християни един блестящ пример на единство и последователност.
Възлюбени брате, в Своето Провидение Господ ни дава знак, че е настъпил часът на изпитанието. В Своята доброта и в загрижеността Си за нашето спасение, Бог ни дава благите Си съвети относно предстоящата наша борба. Затова, в името на онази любов, която ни свързва взаимно, да си помагаме, бидейки усърдни, заедно с целия народ, в постите, в бденията и в молитвата.
Тези са за нас небесните оръжия, които ни помагат да устояваме, силни и непоколебими. Тези са духовните оръжия и божествените стрели, които ни закрилят.
Да мислим едни за други в съгласие и в духовно братство. Да се молим винаги и на всяко място едни за други и да се стремим да облекчаваме нашите страдания с взаимната си любов.
източник: https://catholicvt.net/ (сайт на католическата енория Велико Търново)