1 юни – Свети Юстин, Мъченик (Възпоминание)
Свети Юстин е роден в началото на II в. във Флавия Неаполис (библейския град Сихем) в Самария, в езическо семейство, вероятно с латински корени. Изучава гръцката класическа философия, особено Платон. По-късно се запознава с писанията на старозаветните пророци и така постепенно достига до вярата в Исус Христос. Приема кръщение в Ефес ок. 130 г., след което се установява в Рим, където отваря философска школа и проповядва Евангелието на езичниците. С литературните си творби защитава християните от разпространените клевети и предразсъдъцци срещу тях. Известни са двете му „Апологии на християните“, както и „Диалог с равина Трифон“. Спорът му с влиятелния езически философ Кресцент води до осъждането му на смърт във времето на император Марк Аврелий (161-180). Обезглавен е заедно с други шестима християни в Рим през 164 г.
Из „Акти на мъченичеството на Свети Юстин и Другарите му“
След като бяха арестувани, Светците бяха отведени при римския префект на име Рустик. Когато застанаха пред съда, префектът Рустик каза на Юстин: „Преди всичко трябва да вярваш в боговете и да почиташ императорите“.
Юстин отговори: „В нищо не може да бъде укорен или обвинен онзи, който се покорява на заповедите на нашия Господ Исус Христос“.
Префектът Рустик каза: „Какво учение изповядваш?“
Юстин отговори: „Опитах се да изуча всички философии, но накрая приех истинското учение – това на християните, макар то да не се радва на симпатията на онези, които са прелъстени от заблудата“.
Префектът Рустик каза: „И ти, нещастнико, смяташ, че това учение е правилно?“
Юстин отговори: „Да,, затова го следвам с истинска вяра“.
Префектът Рустик каза: „И какво е това учение?“
Юстин отвърна: „Състои се в това: да се покланяме на Бога на християните, Когото смятаме за единствен Творец и Създател от самото начало на цялата вселена, на видимите и невидими неща; и на Господа Исус Христос, Сина Божи, Който бе предречен от пророците като Онзи, Който трябва да дойде между хората като Вестител на спасението и Учител на доброто учение. И аз, като прост човек, признавам, че мога да кажа много малко за необятната Му божественост. Признавам, че това качество е било присъщо на пророците, които са предизвестили Онзи, Който преди малко нарекох Син Божи. Защото зная добре, че пророците по Божие вдъхновение са предсказали идването Му сред хората“.
Рускик каза: „Значи си християнин?“ Юстин отговори: „Да, християнин съм“.
Префектът каза на Юстин: „Слушай, ти, който си известен като мъдрец и смяташ, че познаваш истинското учение. Ако, след като бъдеш бичуван, те обезглавят, мислиш ли, че ще се възкачиш на небето?“
Юстин отговори: „Надявам се да вляза в онова жилище, ако претърпя всичко това. Защото зная, че за всички, които са живели на този свят, е запазено Божието благоволение чак до свършека на света“.
Префектът Рустик каза: „Ти, следователно, си въобразяваш, че ще се възкачиш на небето, за да получиш там достойна отплата?““
Юстин отговори: „Не си въобразявам, а знам това със сигурност и съм убеден в него“.
Префектът Рустик каза: „Нека се върнем към онова, с което започнахме и което е най-важното. Съберете се и извършете жертвоприношение на боговете“.
Юстин отговори: „Никой, който е със здрав разум, няма да премине от благочестие към безчестие“.
Префектът Рустик каза: „Ако не се подчините на заповедите ми, ще бъдете изтезавани безмилостно“.
Юстин отговори: „Надяваме се да ни спаси нашият Господ Исус Христос, ако бъдем подложени на наказание, защото от Него ще имаме спасение и упование пред най-страшния и всеобщ съд на нашия Господ и Спасител“.
Същото казаха и всички останали Мъченици: „Прави каквото искаш; ние сме християни и няма да принесем жертви на идолите“.
Префектът Рустик произнесе присъдата, като каза: „Тези, които не пожелаха да принесат жертва на боговете и да се подчинят на императорската заповед, след като бъдат бичувани, да бъдат отведени и обезглавени, както повелява законът“.
Светите Мъченици, прославяйки Бога, стигнаха до определеното място, където бяха обезглавени и така засвидетелстваха докрай изповядването на своята вяра в Спасителя.
източник: https://catholicvt.net/ (сайт на католическата енория Велико Търново)