януари – Кръщение Господне

януари – КРЪЩЕНИЕ ГОСПОДНЕ

 

Катехизис на Папа Франциск по време на Генералната Аудиенция на Площад „Свети Петър“ във Ватикана – 8 януари 2014 г.

 

Скъпи братя и сестри, добър ден!

Днес започваме серия Катехизиси за Тайнствата, и първият от тях е посветен на Кръщението. По едно щастливо съвпадение, идната неделя ще празнуваме Кръщението Господне.

  1. Кръщението е тайнството, върху което се основава самата ни вяра, и което ни прави живи членове на Христа и на Неговата Църква. Заедно с Евхаристията и Миропомазанието, то формира т. нар. „Въведение в християнството“, на което се гледа като на едно-единствено велико сакраментално събитие, което ни уподобява на Господа и прави от нас жив знак на Неговото присъствие и на Неговата любов.

В нас може да възникне въпросът: наистина ли е необходимо Кръщението, за да живеем като християни и да следваме Исус? Не е ли то всъщност просто ритуал, формален акт на Църквата, с който се дава име на едно момченце или момиченце? Може да възникне такъв въпрос. Във връзка с това, светлина ни дава написаното от Апостол Павел: „Или не знаете, че всички ние, които се кръстихме в Христа Исуса, в Неговата смърт се кръстихме? И тъй, ние се погребахме с Него чрез кръщението в смъртта, та, както Христос възкръсна от мъртвите чрез славата на Отца, тъй и ние да ходим в обновен живот“ (Рим. 6, 3-4). Слесователно, не е формалност! То е акт, който засяга дълбоко нашия живот. Едно кръстено дете и едно некръстено дете не са едно и също нещо. Не са едно и също нещо един кръстен и един некръстен човек. Чрез Кръщението ние биваме потопени в онзи неизчерпаем източник на живот, който е смъртта на Исус – най-великият акт на любов в цялата история. И благодарение на тази любов можем да живеем нов живот, неподвластни вече на злото, на греха и на смъртта, а в общение с Бога и с братята.

  1. Мнозина от нас нямат и най-малък спомен от извършването на това Тайнство, и това е така, понеже сме кръстени малко време след раждането ни. Зададох този въпрос вече два или три пъти тук, на площада: Който от вас знае датата на Кръщението си, да вдигне ръка. Важно е да зная деня, в който съм бил потопен в този поток на спасението на Исус. Ще си позволя да ви дам един съвет: дори нещо повече от съвет: една задача за днес. Днес, у дома, потърсете, попитайте за датата на вашето Кръщение, и така ще научите кой е прекрасният ден на вашето Кръщение. Да знаем датата на нашето Кръщение означава да знаем една щастлива дата. Ако не я знаем, рискуваме да загубим спомена за онова, което Господ е извършил в нас: спомена за дара, който сме получили. И накрая ще започнем да гледаме на него само като на събитие, случило се в миналото – и то не по наша воля, а по волята на родителите ни: което затова няма вече никакво значение за настоящето. Трябва да възкресим спомена за нашето Кръщение. Призвани сме да живеем нашето Кръщение всеки ден, като актуална действителност на нашия живот. Това, че успяваме да следваме Исус и че оставаме в Църквата, въпреки нашите ограничения, слабости и грехове, е именно поради това Тайнство, чрез което сме станали нови твари и сме се облекли в Христа. Защото по силата на Кръщението, освободени от първородния грях, ние сме влезли във връзката на Исус с Бога Отец; носители сме на нова надежда, защото надеждата не разочарова. Запомнете това: надеждата в Господа не разочарова никога. Благодарение на Кръщението ние сме способни да прощаваме и да обичаме дори онзи, който ни обижда и ни причинява зло; успяваме да разпознаем в последните и в бедните лицето на Господа, Който ни посещава и е близо до нас. Кръщението ни помага да разпознаваме в лицето на нуждаещите се, на страдащите, както и на нашия ближен, лицето на Исус. Всичко това е възможно благодарение на силата на Кръщението.

  2. И един последен елемент, който е важен. Ще ви задам един въпрос: Може ли някой да кръсти сам себе си? Не, никой не може да кръсти сам себе си! Никой! Можем да го искаме, да го желаем, но винаги се нуждаем от някого, който да ни даде това Тайнство в името Господне. Защото Кръщението е дар, който се получава в контекста на внимание и на братско споделяне. Винаги в историята някой е кръщавал друг, и друг, и друг … това е верига. Верига на Благодатта. Но аз не мога да кръстя сам себе си: трябва да искам Кръщението от някой друг. Това е акт на братство, акт на синовство спрямо Църквата. В отслужването на Кръщението можем да видим най-присъщите на Църквата черти: как тя, като Майка, продължава да ражда нови свои чеда чрез плодотворното действие на Светия Дух.

Затова нека молим от сърце Господа да можем да изпитваме все повече в ежедневния си живот тази благодат, която сме получили с Кръщението. Когато ни срещат, нашите братя да могат да срещат истински Божии чеда, истински братя и сестри на Исус Христос, истински членове на Църквата. И не забравяйте днешната си задача: търсете, питайте за вашето Кръщение. Както зная рождената си дата, така трябва да зная и датата на моето Кръщение, защото тя е празничен ден.

 

източник: https://catholicvt.net/ (сайт на католическата енория Велико Търново)

 

XXX седмица год. II понеделник

 

ПЪРВО ЧЕТИВO

Четене от посланието на Свети Павел Апостол до ефесяни   4,32-5,8

Братя:

Бъдете един към друг добри, състрадателни, прощавайки си един на друг, както и Бог ви прости в Христа.

И тъй, бъдете подражатели на Бога, като чеда възлюбени, и живейте в любов, както и Христос ни възлюби и за нас предаде Себе Си принос и жертва Богу за приятно благоухание.

А блудство и всяка нечистота или користолюбие дори и да се не споменават между вас, както прилича на светии; нито пък срамни и празни думи и смехории, които са неприлични, а наопаки да се чува благодарение.

Защото това трябва да знаете, че никой блудник, или нечист, или користолюбив, който е идолослужител, няма наследство в царството на Христа и Бога. Никой да ви не прелъстява с празни думи, защото заради всичко това дохожда гневът Божи върху синовете на неверието. И тъй, не ставайте техни съучастници.

Вие бяхте някога в тъмница, а сега сте светлина в Господа: постъпвайте като чеда на светлината.

Това е Божие слово.

 

ОТПЕВЕН ПСАЛОМ                (Пс 1,1-2.3.4 и 6)

О Да бъдем подражатели на Бога, като възлюбени чеда.

 

Блажен е онзи човек, който не отива в събранието на нечестивци, в пътя на грешници не стои, и в сборището на развратители не седи; а в закона на Господа е волята му, и върху Неговия закон той размишлява денем и нощем. О

И ще бъде като дърво, посадено край водни потоци, което дава плода си в свое време; и чийто лист не вехне, и във всичко, що върши, ще успее. О

Не тъй са нечестивците, не тъй, но те са като прах, що вятърът измита. Защото Господ знае пътя на праведните, а пътят на нечестивците ще погине.  О

 

АЛИЛУЯ

О Алилуя. Твоето слово, Господи, е истина; освети ни с исти. О Алилуя.

 

ЕВАНГЕЛИЕ

+ Четене от светото Евангелие според Лука (13,10-17)

В онова време:

Една събота Исус поучаваше в тяхната синагога. И ето, една жена с немощен дух от осемнадесет години; тя беше прегърбена и не можеше никак да се изправи.

Като я видя Исус, повика я и рече й: „Жено, освобождаваш се от недъга си!“ И сложи ръцете си върху нея, и тя веднага се изправи и славеше Бога.

При това началникът на синагогата, негодувайки, задето Исус в събота изцери, заговори и рече на народа: „Шест дена има, през които трябва да се работи; в тях дохождайте и се лекувайте, а не в съботен ден.“

Господ му отговори и рече: „Лицемерецо, не отвързва ли всеки от вас вола си или осела си от яслите в събота? И не води ли ги да ги пои? А тая дъщеря Авраамова, която Сатаната е свързал, ето вече осемнадесет години, не биваше ли да се освободи от тия връзки в съботен ден?“

И когато Той говореше това, всички, които бяха против Него, изпитваха срам, а целият народ се радваше за всички славни дела, вършени от Него.

Това е слово Господне.