ВЕЛИКА СЕДМИЦА
НЕДЕЛЯ НА СТРАДАНИЕТО ГОСПОДНЕ
Днес честваме влизането на Господа Исуса Христа в Йерусалим, за да извърши пасхалната тайна. Затова през всички литургии се възпоменава това влизане на Господа или с шествие, или с тържествен вход, преди другите литургии обикновен вход. Шествието не може да се повтори. Тържествен вход може да се повтори и преди други литургии, които се отслужват в присъствието на много народ.
ВЪЗПОМИНАНИЕ НА ВЛИЗАНЕТО ГОСПОДНЕ В ЙЕРУСАЛИМ
ШЕСТВИЕ
В определено време верните се събират на подходящо място извън църквата, към която се отправя шествието, Верните държат клонките в ръцете си. Свещеникът, облечен в предписаните за литургия одежди (червен цвят), отива при събрания народ.
След това поздравява народа с тези или подобни думи:
Възлюбени братя, след като се подготвихме още от началото на великия пост с покаятелни и милосърдни дела, днес се събираме, за да предшестваме с цялата Църква пасхалната тайна на нашия Господ, а именно смъртта и възкресението Му, за чието изпълнение Той влиза в Йерусалим. С жива вяра и благочестие да се присъединим към Господа при Неговото влизане в свещения град и да се помолим за благодатта да Го следваме до кръстната смърт, за да имаме участие във възкресението и живота.
След увещанието свещеник казва молитва:
Да се помолим.
Всемогъщи, вечни Боже, освети с Твоето благословение тези (маслинени, върбови…) клонки и стори ние, които ликуващи придружаваме Христа, нашия Цар, да можем чрез Него да стигнем до вечния Йерусалим. Който живее и царува през всички векове на вековете.
И ръси клонките с благословена вода
След това се чете Евангелието за Господнето влизане в Йерусалим
Година А: Мт 21, 1-11.
Година В: Мк 11, 1-10 или Йо 12, 12-16.
Година С: Лк 19, 28-40.
ЛИТУРГИЯ
Входен Антифон Пс. 23, 9-10
Подигнете, порти, горнището си, подигнете се, вечни порти, и ще влезе Царя на славата. Кой е тоя Цар на славата? Господ на силата, Той е Цар на славата..
Не се казва Слава.
Колекта
Всемогъщи вечни Боже, който отреди нашият Спасител да се въплъти и да претърпи кръстна смърт, за да даде на човешкия род пример за подражание в смирението, стори, да заслужим да имаме за образец Неговото търпение и дял във възкресението Му. Който е Бог и с Тебе живее и царува в единство със Светия Дух през всички векове на вековете.
Чете се исторята на страданието Господне, след това може да се каже кратко слово.
Казва се Верую.
Над даровете
Боже, чрез страданието на Твоя Син нека се ускори деня на Твоето помирение с нас, което макар и да не заслужаваме поради делата си, чрез застъпничеството на чудното Жертвоприношение, да го придобием като дар на Твоето милосърдие. Чрез Христа нашия Господ.
Предисловие за Връбница
Св. Господ да бъде с вас.
Вс. И с твоя дух.
Св. Горе сърцата.
Вс. Отправени са към Господа.
Св. Да благодарим на Господа, нашия Бог.
Вс. Достойно и праведно е.
Наистина достойно и праведно е, справедливо и душеспасително, всякога и навсякъде да Ти благодарим, Господи, Свети Отче, всемогъщи вечни Боже, чрез Христа нашия Господ.
Който благоволи невинен да страда за грешниците и за беззаконията ни несправедливо да бъде осъден. Със смъртта си Той заличи нашите провинения и с възкресението придоби оправданието ни. Когото небесата и земята, Ангели и Архангели провъзгласят и прославят, като непрестанно казват:
Причастен Антифон Мт. 26, 42
Отче, Мой, ако не може да Ме отмине тази чаша, без да я изпия, нека бъде Твоята воля.
Следпричастна
Подкрепени със свещения Дар, смирено Ти се молим, Боже, чрез смъртта на Твоя Син да се надяваме в това, което вярваме, и стори чрез Неговото възкресение да стигнем там, за където копнеем. Чрез Христа нашия Господ.